Logo

बुधबार, जेठ ११ गते २०७९

सुदूरपश्चिममा पाँच वर्षमा एक लाख ९६ हजार ४७६ नयाँ मतदाता थपिए

सुदूरपश्चिममा पाँच वर्षमा एक लाख ९६ हजार ४७६ नयाँ मतदाता थपिए

रासस

६, वैशाख २०७९
 • 454
  SHARES
 • सुदूरपश्चिममा पाँच वर्षमा एक लाख ९६ हजार ४७६ नयाँ मतदाता थपिए

  सुदूरपश्चिम, ६ वैशाख । आसन्न स्थानीय तहको निर्वाचनका लागि सुदूरपश्चिम प्रदेशमा १६ लाख ३२ हजार १५० मतदाता कायम भएका छन् । 

  images
  images

   विसं २०७४ मा भएको प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनमा यो प्रदेशका  नौ जिल्लामा १४ लाख ३५ हजार ६७४ मतदाता रहेका थिए । विगत पाँच वर्षमा एक लाख ९६ हजार ४७६ मतदाता थपिएका हुन् ।

   प्रदेश निर्वाचन कार्यालय कैलालीका अनुसार आसन्न स्थानीय तहको निर्वाचनका लागि सबैभन्दा बढी कैलालीमा कूल पाँच लाख २५ हजार १२५ मतदाता पुगेका छन् । तीमध्ये दुई लाख ५६ हजार १०४ पुरुष र दुई लाख ६९ हजार १० महिला रहेका छन् । 

   सबैभन्दा कम बाजुरामा कूल ८२ हजार ६९० मतदाता छन् । तीमध्ये ४२ हजार १५१ पुरुष र ४० हजार ५३७ महिला रहेका छन् । त्यस्तै दार्चुलामा ४५ हजार १११ पुरुष र ४३ हजार १७४ महिला गरी कूल ८८ हजार २८५, बैतडीमा ७३ हजार ८८३ पुरुष र ७४ हजार ७२१ महिला गरी कूल एक लाख ४८ हजार ६०६, र डडेल्धुरामा ४४ हजार ६६४ पुरुष र ४५ हजार ४५५ महिला गरी कूल ९० हजार ११९ मतदाता रहेका छन् ।

   यसैगरी कञ्चनपुरमा दुई लाख ९५ हजार ३५४ मतदाता छन् तीमध्ये एक लाख ४३ हजार २४१ पुरुष र एक लाख ५२ हजार ११२ महिला रहेका छन् । डोटीमा ५८ हजार २८२ पुरुष र ६५ हजार २७२ महिला गरी कूल एक लाख २३ हजार ५५४, अछाममा ७५ हजार ८३७ पुरुष र ८० हजार ४४१ महिला गरी कूल एक लाख ५६ हजार २८० र बझाङमा ६१ हजार ३८९ पुरुष र ६० हजार ७४८ महिला गरी कूल एक लाख २२ हजार १३७ मतादाता रहेको बताइएको छ ।

   तेस्रो लिङ्गी मतदातामध्ये कैलालीमा ११ तथा अछाम, बाजुरा र बैतडीमा दुई÷दुई र कञ्चनपुरमा एकजना रहेको छ ।

   मतदान स्थल र केन्द्र 

  आसन्न स्थानीय तहको निर्वाचन प्रयोजनका लागि प्रदेशको कैलालीमा २३६ मतदानस्थलमा ६१९ मतदान केन्द्र कायम गरिएको छ । यस्तै कञ्चनपुरमा १३२ मतदानस्थल र ३४१ मतदान केन्द्र, डडेल्धुरमा ८० मतदानस्थलमा १२६ मतदान केन्द्र र बैतडीका १२९ मतदानस्थलमा २०५ मतदान केन्द्र कायम गरिएको छ ।

   दार्चुलामा कायम भएका ११० मतदानस्थलमा १३९ मतदान केन्द्र, डोटीका ११५ मतदानस्थलमा १७१ मतदान केन्द्र, बझाङका १३३ मतदानस्थलमा १८३ मतदान केन्द्र, अछामका १३० मतदानस्थलमा २०७ केन्द्र र सबैभन्दा कम मतदाता रहेको बाजुरामा कायम भएका ७० मतदानस्थलमा ११२ मतदान केन्द्रको व्यवस्था गरिएको छ । प्रदेशमा प्रतिनिधिसभाका १६, प्रदेशसभाका ३२ निर्वाचन क्षेत्र रहेका छन् । ८८ स्थानीय तह रहेको यो प्रदेशमा एक उपमहानगरपालिका ९धनगढी०, ३३ नगरपालिका र ५४ गाउँपालिका रहेका छन् । यी पालिकामा जम्मा ७३४ वडा छन् ।  

   जनसङ्ख्याको दृष्टिले तराईका जिल्ला कैलाली र कञ्चनपुर ठूला छन् । प्रतिनिधिसभाका लागि कैलालीमा पाँच र कञ्चनपुरमा तीन निर्वाचन क्षेत्र रहेका छन् । पहाडी जिल्ला अछाममा प्रतिनिधिसभाका दुई निर्वाचन क्षेत्र र अन्य छ जिल्लामा एक÷एक निर्वाचन क्षेत्र कायम छन् । हालैको जनगणनाको प्रारम्भिक तथ्याङ्क अनुसार यो प्रदेशको जनसङ्ख्या २७ लाख ११ हजार २७० पुगेको छ । विसं २०६८ को जनगणनाअनुसार यो प्रदेशको जनसङ्ख्या २५ लाख ५२ हजार ५१७ रहेको थियो । 

   स्थानीय निर्वाचनको मिति नजिकिँदै जाँदा निर्वाचन कार्यालयले तयारीको काम तीब्र बनाएको छ ।

  प्रकाशित मिति :वैशाख ६, २०७९ मंगलबार - १६:४०:०७ बजे

  सूचना: kaligandakikhabar.com मा प्रकाशित सामग्रीहरु हुबहु वा तोडमोड गरी प्रकाशित गरेको अवस्थामा प्रतिलिपि अधिकार ऐन २०५९ आकर्षित हुनेछ । अनाधिकृत तवरले प्रकाशन गरेको भेटिएमा कानूनी कारवाहीको प्रक्रिया थालिनेछ ।

  Copyright © All right reserved to kaligandaki Khabar Site By: SobizTrend Technology